A Vera C. Rubin Obszervatórium, melyet jövőre terveznek átadni Chilében, otthont ad majd a Legacy Survey of Space and Time (LSST) nevű digitális fényképezőgépnek, ami a világ legnagyobb ilyen jellegű szerkezete lesz. Ez a rekordméretű eszköz a déli égbolt figyelésére és a világegyetem titkainak felderítésére szolgál majd.
Az LSST kamera valójában egy technikai csoda. A világ legnagyobb ilyen jellegű szerkezete 3200 megapixeles felbontással rendelkezik és mintegy 3000 kilogrammot nyom.
A készített fotók olyan hatalmasak lesznek, hogy megjelenítésükhöz 378 darab 4K felbontású kijelzőre lesz szükség.
Željko Ivezić, a Vera C. Rubin Obszervatórium építési igazgatója és a Washingtoni Egyetem professzora azt állította, hogy az eszközzel a valaha készített legpontosabb térképet fogják elkészíteni az univerzumról.
A kamera két objektívet használ. Az első objektív átmérője 1,5 méter, így ez lesz a legnagyobb valaha épített lencse erre a célra. A második objektív pedig 90 centiméter széles, ami szintén hatalmas méretnek számít. Mindkettő egyedi tervezésű, és a második objektívet a vákuumban tartott lencse fókuszsíkjának lezárására használják.
A fókuszsík a fényképezőgép központi egysége. Ez összesen 201 egyedi gyártású CCD-érzékelőből áll, melyek mindegyike 10 mikron széles.
A fókuszsík olyan lapos, hogy felülete szinte nem tér el az emberi hajszál vastagságának tizedrészétől. Képei olyan részletesek lesznek, mintha egy golflabdát 25 kilométerről tisztán látnánk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.